Trans žena primorana da se takmiči u muškoj kategoriji takmičenja u plivanju protestovala je protiv politike trans isključivanja upravljačkog tela, tako što je plivala u toplesu.
En Izabela Kums protestovala je protiv mera kojima joj se zabranjuje učešće u ženskim takmičenjima tako što se takmičila u trci „otvorene“ kategorije noseći muške sportske gaćice, ali ne i gornji deo kupaćeg kostima.
Šezdesetsedmogodišnja plivačica je rekla da su joj iz Swim England, regulatornog tela za takmičarsko plivanje u Velikoj Britaniji, rekli da nema pravo da se takmiči u ženskim trkama, iako je to činila u prošlosti.
Nakon izvršene tranzicije krajem 2020. godine tokom izolacije zbog COVID-19, Kums je rekla da su joj iz Swim England dozvolili da učestvuje u ženskim takmičenjima nakon što je podnela zahtev za to 2022. godine.
Ali nakon što je regulatorno telo objavilo nove mere kojima se trans ženama zabranjuje učešće u ženskim takmičenjima, bila je primorana da se takmiči u novostvorenoj „otvorenoj“ kategoriji, koja je zamenila mušku kategoriju.
Objavljene 2023. godine, ove mere, za koje je upravno telo izjavilo da su „opravdane i srazmerne“, nameću opštu zabranu takmičarima kojima je po rođenju „dodeljen muški pol“ da se takmiče u ženskim kategorijama.
Svi takmičari kojima po rođenju nije „pripisan ženski pol“ umesto toga se svrstavaju u „otvorenu“ kategoriju, koja, prema rečima organizacije Swim England, uključuje „muške, transrodne ili rodno varijantne takmičare“. Ne pojašnjava se da li će trans muškarci, kojima je po rođenju pripisan ženski pol, moći da se takmiče u ženskim takmičenjima.
Kums je izjavila za „Reding Hronikl“ da je odbila da se takmiči u bilo kojim takmičenjima do ove godine nakon što joj je Swim England rekao da će morati da nosi ženski kostim dok pliva u „otvorenoj“ kategoriji – zapravo je na taj način autujući kao trans ženu.
„Pitala sam ih koji kostim treba da nosim, jer postoje pravila o tome koliko tkanine može biti na telu“, objasnila je.
Potvrdili su da treba da nosim ženski kupaći kostim uprkos tome što moram da se takmičim sa muškarcima, čime me autuju kao trans ženu.
„Objasnila sam osobi na telefonu da im nije dozvoljeno da to rade, ali ona nije imala odgovor na to.“
Iz organizacije Swim England su joj rekli da ne mora da traži odobrenje od sudije da nosi „muški“ kupaći kostim, ali da oni imaju pravo da je diskvalifikuju ako to uradi.
„Pokušavam da pokažem da ova politika nije dobro promišljena i da je namenjena samo trans osobama i nikom drugom“, nastavila je Kums.
„Mnogi kažu da bi trebalo da se takmičim samo protiv muškaraca zato što imam mušku prednost, a to jednostavno nije slučaj.“
Ne postoje konkretni dokazi koji ukazuju na to da trans žene imaju urođenu prednost u odnosu na cisrodne žene u takmičarskim aktivnostima. O mitovima o trans osobama u sportu pročitajte ovde.
U maju su trans aktivistkinje organizovale demonstracije u toplesu ispred škotskog parlamenta, izražavajući svoje protivljenje podršci koju su članovi škotskog parlamenta dali presudi Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva kojom se osporava definicija žene iz Zakona o ravnopravnosti iz 2010. godine koja se odnosi na „biološke žene“.
Protesti su organizovani kako bi pokazali da se, bez obzira na presudu, trans žene pridržavaju standarda žena, jer su žene.
Šugar, jedna od demonstrantkinja, rekla je da je to bio „javni čin tuge, otpora i solidarnosti“.
Ako Vrhovni sud može pravno da ove žene smatra muškarcima, onda neće imati nikakav problem s tim da se one takmiče u toplesu“, izjavila je ona.
Prevela i priredila: MJ
