Pakistanska policija prekinula transrodno venčanje - Geten

hijraPolicija u Pashawaru, u severozapadnom Pakistanu prekinula je venčanje između poslovnog čoveka i njegove transrodne mlade. Oboje bi mogli dobiti sedam godina zatvorske kazne zbog kršenja zakona o istopolnim brakovima u toj muslimanskoj državi. Par negira optužbe i tvrdi da je proslava na koju je policija upala bila proslava rođendana, a ne venčanje. Vlasti su zatvorile i ukupno 43 gostiju koji su plesali na ritam bubnjeva. Navodna mlada i mnogi gosti su MTF transrodne osobe. Policija tvrdi da takvo venčanje spada u kršenje zakona o istopolnim brakovima.

Poslovnjak Iqbal Khan (48) i njegova navodna mlada, 18-godišnja Rani rođena kao Kashif, optuženi su za sodomiju, a moguća kazna iznosi sedam godina zatvora. Policija je objavila da je Khan, inače oženjeni otac petoro djece, navodno platio 80 000 rupija (oko 940 dolara) Raniinom guruu. U Pakistanu se transrodne osobe izbacuju iz obitelji i žive u zajedničkim domovima pod vodstvom gurua, slične transrodne osobe koja brine o njihovim potrebama i uzima deo njihove zarade. Homoseksualnost je potpuni tabu u Pakistanu i retkost je čuti za gay venčanje.

Broj transrodnih osoba u Pakistanu nije poznat. One žive na rubu društva i često su meta napada policije. Uprkos takvoj diskriminaciji, pakistansko islamsko društvo ih toleriše kao plesače na festivalima i venčanjima gde su muškarci i žene razdvojeni pa one premošćuju tu prazninu. Mnoge  rade kao prostitutke.

Britanski Guardian ove je godine objavio priču o pakistanskoj transrodnoj manjini. U tom ih članku nazivaju hijra, a nakon godina iznuda, seksualnog nasilja i napada, stanje se početkom godine počelo popravljati toliko da je i policija ponudila pomoć. "Nazivaju nas policijskim ljubimicama", kaže 21-godišnja Alisha, jedna od hijri.

Početkom godine pakistanski su sudovi doneli niz presuda kojima se išlo u korist hijri, onog nevidljivog dijela Pakistana koji je večno gurnut u zapećak. Sve je pokrenuo ministar pravosuđa Iftikhar Chaudhry, koji je naredio da se hijrama daju ista prava kao i drugim Pakistancima kada je reč o nasleđivanju, zapošljavanju i registraciji na izborima. To nije sve: policija je upozorena da pri izdavanju ličnih dokumenata razmisli o trećoj mogućnosti u polju "pol".

Hijre imaju dugogodišnje i duboke korene u Aziji: bile su poštovane kurtizane na dvoru Mogulskih careva koji su vladali južnom Azijom u 17. i 18. veku. Jedna je hijra vodila vojsku u bitci. U današnjem Pakistanu hijre se opisuju kao "profesionalne svadbene plesačice" jer su žene kao izvođačice strogo zabranjene prema islamskim zakonima. No, njihov glavni izvor prihoda su prostitucija i prošenje.

Alisha je radila kao makeup umetnica da bi platila silikonske umetke kaže da se u duši uvek osećala kao devojka. Ali njena ju je građanska porodica u Islamabadu izbacila i odrekla je se: sada je njena jedina porodica sredovečna hijra Azeem koji je nekad radio kao šef održavanja u hotelu s pet zvezdica.

Iako se o njima često govori kao o eunusima, hijre su retko prošle pravu operaciju izmene pola. Nisu im dostupni medicinski i psihološki resursi kakvi postoje u susednom Tajlandu, a lekari pristaju da ih operišu tek nakon radnog vremena. Sve se više (iako su brojke i dalje male) javljaju i žene koje žele operaciju promene pola. Takve žene dolaze sa zavojima preko grudi na kojima su već nastali čirevi i lezije i prete suicidom.

Muškarac koji vodi moderni rat hijri je odvjetnik Muhammad Aslam Khaki iz Islamabada koji od lani na sudovima pokreće parnice u korist hijri nakon što je čitao o brutalnom incidentu u Taxili, gradiću pored glavnog grada, u kojem je policija navodno orobila i silovala grupu od osam hijri. "Ljudi ih ne smatraju ljudskim bićima. Ne jedu s njima, ne piju s njima, ne rukuju se s njima", kaže odvjetnik. "Ali hijre su dio Pakistana, baš kao i svi drugi."

Ovo nije prvi put da se ovaj advokat sukobljava sa strogim i tradicionalnim islamskim zakonima koji vladaju u Pakistanu. Lani je oborio presudu za pijenje alkohola koja je iznosila 40 udaraca bičem tvrdeći da za takvu presudu u Kur'anu nema osnova. Kasnije je dobio i presudu kojom se zatvorenicima odobravaju bračna prava tokom vremena poseta - što je takođe jedna od manje poznatih povlastica Islama. "Naša je vera najpogrešnije shvaćena od svih", kaže ovaj advokat.

Izvor: Queer.hr