Nosilac zlatne olimpijske medalje u atletici, Kaster Semenja, neće moći da učestvuje u budućim sportskim takmičenjima ukoliko prethodno ne bude uzimala lekove za suzbijanje nivoa testosterona. Ova vest je došla nakon što je Federalni vrhovni sud u Švajcarskoj odbacio njen zahtev.

Sud je potvrdio presudu niže sudske instance da Svetsko udruženje atletičara, međunarodno rukovodeće telo koje se odnosi na atletske discipline, ima pravo da primeni pravilo kojim se ograničava nivo testosterona koji atletičarke koje se takmiče u trkama od 400 do 1500 metara mogu imati. Semenjini prirodni nivoi testosterona navodno prevazilaze ograničeni nivo, što znači da će morati ili da uzima lekove za suzbijanje nivoa testosterona ili se podvrgnuti operaciji kako bi joj bilo dozvoljeno da se takmiči. Prema pisanju lista Washington Post, Semenja je u prošlosti izjavila da se neće povinovati ovom pravilu, i zbog toga ona verovatno neće braniti svoju zlatnu medalju u trci na 800 metara na Olimpijadi u Tokiju 2021.

„Veoma me je razočarala ova presuda, ali neću dozvoliti da me udruženje atletičara drogira i kljuka lekovima, niti da mi negira moju suštinu. Isključivanjem atletičarki i dovođenjem našeg zdravlja u opasnost samo zbog prirodnih sposobnosti koje posedujemo, Svetsko udruženje atletičara se svrstalo na pogrešnu stranu istorije,“ izjavila je Kaster Semenja. „Nastaviću da se borim za ljudska prava atletičarki, na terenu i van njega, sve dok ne budemo bile potpuno slobodne takve kakve smo rođene. Znam šta je ispravno i uradiću sve da zaštitim osnovna ljudska prava mladih devojaka širom sveta.“

Mnogi smatraju da je nametanje pravila od strane Svetskog udruženja atletičara o tome kako žensko telo treba da funkcioniše mizogino, transfobično i rasističko. Zapravo odluka Suda za sportsku arbitražu u Lozani (CAS) koju je Vrhovni sud potvrdio, prizano je da su pravila diskriminatorna, ali je ipak na kraju presudio da je „takva diskriminacija neophodna“. To nije tačno, rekao je advokat Američkog udruženja za građanske slobode, Čejs Strendžio, u članku za NBC news.

„Ideja da možemo da izdvojimo jednu fiziološku osobinu koja precizno razdvaja dva binarna pola je prosto netačna i služi upravo onim strukturama patrijarhata i belačke nadmoći koje se koriste za napad na moćne crne žene (bilo da su cis ili transrodne) i koje se smatraju uljezima u prostorima koji bi trebalo da budu rezervisani za belkinje,“ kaže Strendžio. „Tela se često određuju kao prihvatljivo ‚muška‘ ili prihvatljivo ‚ženska‘ kroz jednu prizmu koju čine rasizam i belačka nadmoć. A ta prizma se koristi da neka tela kontroliše pod plaštom prakse služenja drugima.“

Autorka Kejtlin Berns je opisala u članku za Wired 2019, kako nivoi testosterna često nemaju nikakve veze s tim ko odnosi pobedu u trci.

„Ono što jeste tačno je da iako testosteron ima ulogu u postizanju vrhunskih rezultata, stvari tu nisu savim najjasnije. Naime, atletičari/ke sa najvišim novoima testosterona nisu uvek oni/e koji pobeđuju. Oni/e koji/e imaju niže nivoe testosterona takođe osvajaju zlato. Pošto ovo pitanje u nauci još uvek nije rešeno, oni koji podržavaju Semenju vide poslednju odluku Suda za sportsku arbitržu kao deo šireg napada na osobe s telima koja se opiru stereotipima o bivanju ženom.“

U izjavi za javnost od pre neki dan, iz Svetskog udruženja atletičara, kažu da je cilj ovog pravila da štiti „fer takmičenje“.

„Udruženje atletičara u potpunsti poštuje lično dostojanstvo svake osobe i pruža podršku društvenom pokretu i borbi da osobe budu prihvaćene kao i njihov odabrani pol i/ili rodni identitet“, stoji u saopštenju. Međutim, kako je Švajcarski federalni sud presudio, propisi o razlikama u polnom razvoju nemaju veze sa propitivanjem rodnog identiteta osobe, već sa zaštitom fer i poštenog takmičenja za sve atletičarke.“

Prevela i priredila: MJ

Izvor