Novo istraživanje koalicije Open for Business procenjuje da diskriminacija LGBTQ+ osoba Srbiju košta do 47,3 milijarde RSD.
Analize pokazuju korelacije između prava LGBTQ+ osoba i BDP-a, rangiranja Globalnog indeksa inovacija i stopa učešća u radnoj snazi Svetske banke.
Kvalifikovani radnici odlaze iz Srbije da rade u otvorenijim društvima.
Reputacija Srbije kao neinkluzivne utiče na njenu sposobnost da privuče talente, kompanije i investicije.
Open for Business, koalicija vodećih globalnih kompanija, upravo je objavila izveštaj „Ekonomski argument za inkluziju LGBTQ+ osoba u Srbiji”, koji navodi da država gubi između 42,8 milijardi i 47,3 milijarde RSD godišnje zbog diskriminacije LGBTQ+ osoba. Ovo obuhvata ekonomsku diskriminaciju, kao i zdravstvene nejednakosti.
Ekonomska diskriminacija u Srbiji se odnosi na isključivanje LGBTQ+ osoba iz radne snage, što može uključivati niže plate i veću nezaposlenost, kao i smanjeno učešće na tržištu rada. Open for Business procenjuje da ovo doprinosi iznosu od 40,5 milijardi RSD od ukupne cifre pomenute iznad.
Diskriminacija LGBTQ+ osoba može dovesti do nejednakih zdravstvenih ishoda koji smanjuju produktivnost. Na primer, diskriminacija LGBTQ+ osoba može dovesti do nejednakih zdravstvenih ishoda kao što su veće stope depresije i HIV-a i AIDS-a. Procenjuje se da ovo košta Srbiju između 2,3 milijarde i 6,8 milijardi dinara od ukupnog troška diskriminacije LGBTQ+ osoba.
Neki od ostalih ključnih nalaza su:
- Ekonomski uspešne države imaju bolje rezultate u pogledu prava LGBTQ+ osoba. Analize pokazuju korelacije između prava LGBTQ+ osoba i bruto domaćeg proizvoda (BDP) po glavi stanovnika Svetske banke, Globalnog indeksa inovacija Svetske organizacije za intelektualnu svojinu i stopa učešća u radnoj snazi prema Svetskoj banci. Novorazvijene Grejndžerove analize uzročne veze pokazuju ne samo da su prava LGBTQ+ osoba u korelaciji sa ovim merilima nego i da poboljšanja u pravima LGBTQ+ osoba prethode i predviđaju ove ključne ekonomske pokazatelje.
- Kvalifikovani radnici iz Srbije odlaze da rade u otvorenijim društvima. Srbija se suočava sa krizom odliva mozgova. Analize podataka Svetske banke i mreže LinkedIn pokazuju da radnici iz Srbije odlaze da rade u društvima koja su otvorenija, u države poput Nemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Austrije, Norveške i Kanade. Među mladima (uzrasta 15–30 godina), polovina je izrazila želju da napusti zemlju.
- Reputacija Srbije kao neinkluzivnog društva za LGBTQ+ osobe utiče na njenu sposobnost da privuče talente, kompanije i investicije. Anti-LGBTQ+ politike stvaraju nepovoljno okruženje za rast, utičući na sposobnost privlačenja talenata, kompanija i investicija i doprinoseći reputaciji Srbije kao neinkluzivnog društva za LGBTQ+ osobe.
- Kompanije koje su prijateljski nastrojene prema LGBTQ+ osobama postižu bolje rezultate od konkurenata. Podaci globalnih istraživanja koalicije Open for Business i intervjui sa lokalnim kompanijama ukazuju na to da postoji „dividenda raznolikosti”. Nova analiza Open for Business koristila je spisak najcenjenijih kompanija na svetu časopisa Fortune kao pokazatelj reputacije: 14 od 25 kompanija sa najvišim ocenama u pogledu transparentnosti u vezi sa inkluzijom LGBTQ+ osoba našlo se na spisku najcenjenijih kompanija na svetu, u poređenju sa samo 7 od 25 kompanija sa najnižim ocenama.
Amarildo Fecanji, vođa projekta koalicije Open for Business (Srbija), izjavio je: „Ovaj izveštaj je važan novi deo kompleksne slagalice uključivanja LGBTQ+ osoba u Srbiji. Lokalna zajednica je redovno naglašavala da diskriminacija i isključivanje imaju društveni i ekonomski uticaj. Kao što izveštaj pokazuje, veće uključivanje LGBTQ+ osoba značajno doprinosi ekonomskom razvoju i prosperitetu Srbije i svih njenih građana. Nadam se da će više kompanija u Srbiji biti inspirisano i motivisano da doprinese uključivanju LGBTQ+ osoba kao ispravnom i logičnom koraku”.
Martin Parkes, globalni kopredsednik LGBTQ+ OUT & Allies mreže zaposlenih u BlackRock-u, rekao je: „Izveštaj koalicije Open for Business pruža dokaze da kompanije posvećene privlačenju, razvoju i zadržavanju vrhunskih talenata mogu da poboljšaju svoje poslovne rezultate. To podrazumeva stvaranje inkluzivnog radnog okruženja u kojem svi imaju ravnopravan pristup prilikama i osećaju se viđeno, uvaženo, cenjeno i poštovano”.
Justin Mayer, direktor kancelarije BlackRock-a u Beogradu, dodao je: „U BlackRock-u verujemo da je povezana i inkluzivna globalna kultura ključna za naše uspehe. Ta kultura nas ujedinjuje i motiviše da stvaramo bolje finansijske budućnosti za naše klijente. Duboko cenimo značaj koji Srbi pridaju jednakosti i njihovu posvećenost otvorenom dijalogu i raspravi, i u tom duhu podržavamo ovu inicijativu”.
Pokazatelji odabrani za analizu u ovom izveštaju dolaze iz 27 predloga koalicije Open for Business koji su ustanovljeni u okviru opsežnih globalnih istraživanja i analiza kako bi se razumele veze između inkluzije LGBTQ+ osoba i performansi. Za Srbiju to su: konkurentnost, korupcija, direktne strane investicije, odliv mozgova, javno zdravstvo, ugled države, učešće u radnoj snazi i nacionalni ekonomski rast, iz kategorije „ekonomski rezultati”. Kada je reč o kategoriji „poslovni rezultati”, to su privlačenje i zadržavanje talenata, inovacija i finansijski rezultati.
KRAJ
Napomene urednicima
- Za zahteve za intervju ili dodatne informacije molimo vas da kontaktirate: Matt Horwood, direktor komunikacija, Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
- Ceo izveštaj, Ekonomski argument za inkluziju u Srbiji, možete pročitati na: www.open-for-business.org/serbia