Na Pravnom fakultetu Univerziteta Union u Beogradu održana je međunarodna radionica Šta znači menstrualna (ne)pravda 22. novembra 2024. godine.

Beogradska radionica poslužila je da se ponovo osvrnemo na teme ljudskih prava, socijalne pravde, zakona i menstruacije u vezi sa zdravljem žena, javnim zdravljem, poreskim pravom i politikom, radničkim pravima, pravom LBGTKI osoba, psihologijom, sociologijom, zdravljem i feminizmom.

Uvodne reči održale su Brankica Janković, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Milena Jenovai, stručnjakinja za projektni menadžment, USAID/Srbija, Ljiljana Lončar, projektna menadžerka, UN Women Srbija i Violeta Beširević, dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu.

Jedna od govornica na četvrtom i poslednjem panelu o aktivizmu za menstrualnu pravdu bila je Agata, M. Đurić, direktorka GETENa, Centra za ljudska prava LGBTIKA osoba, aktivistkinja i konsultankinja na LGBTIKA SOS telefonu. Agata je govorila o izazovima koji se javljaju u vezi sa mentalnim i fizičkim zdravljem transfemininih osoba.

Agata je ukazala da osim sistemske višestruke diskriminacije i nasilja koji proističu iz stubova patrijarhalne hijerarhije i ugnjetavanja, trans žene i trans feminine osobe su se u poslednjoj deceniji suočavale sa snažnim antirodnim, antitrans pokretom, uključujući i unutar feminističkog pokreta i diskursa, koji proističu iz tri glavna izvora: TERF i bioesencijalističko krilo, krajnja desnica sa teorijama zavere, kao i izvori za plasiranje lažnih narativa, dezinformacija, itd.

Identifikovanje faktora i specifičnosti koje najznačajnije utiču na mentalno i fizičko zdravlje trans žena i transfemininih osoba, uz poseban osvrt na zdravstvene potrebe trans muškaraca i trans maskulinih osoba, prikazano je na primeru Srbije kroz dugogodišnji rad na mobilizaciji i osnaživanju trans zajednice, kao i rad na promeni sistema zdravstvene zaštite, koji je dugi niz godina ignorisao i eksploatisao trans osobe bez odgovarajućeg pristupa zdravstvenoj zaštiti, pravnom i institucionalnom sistemu, društvenoj klimi, i pokušaju da se ponudi odgovor zašto Zakon o rodnom identitetu još uvek nije usvojen u Srbiji, kao i zašto Srbija krši odluku Evropskog suda za ljudska prava iz 2017. godine, u kojoj se izričito navodi da trans osobe ne smeju biti podvrgnute medicinskim intervencijama koje mogu izazvati privremeni ili trajni sterilitet kao preduslov zakonskog priznavanja roda.

Menspravda1

Radionicu su finansijski podržali USAID/Srbija i INL, Stejt department SAD, Srbija.

Priredila: MJ