Novogodišnji intervju: Jovanka Todorović - Geten

jovanka todorovicNalazimo se na kraju 2014. godine. Sabiramo utiske i tim povodom razgovarali smo sa Jovankom Todorović, programskom koordinatorkom za Lobiranje i zagovaranje i članicom Organizacije za lezbejska ljudska prava - LABRIS, koja je govorila o aktivizmu, događajima koji su obeležili 2014. godinu, lgbt sceni...

Gay Serbia: Kako si došla na ideju da se baviš lgbt aktivizmom u Srbiji?

Jovanka Todorović: Pratila sam godinama rad Labrisa i bila sam dirnuta hrabrošću žena koje su rešile da naprave paradu ponosa u društvu koje ne gleda blagonaklono na različitost. Činilo mi se, a to je i dalje moj utisak, da LGBT grupe i inicijative vrlo intenzivno rade na rešavanju postojećih problema zajednice koju predstavljaju, daleko aktivnije od drugih marginalizovanih zajednica i ta rešenost me je privukla. Često čujem da smo mi, aktivisti i aktivistkinje, previše agresivni ali mislim da to nije tačno. Samo smo rešeni da promenimo stvari. Srbija bi bila mnogo bolje mesto za život ako bi svi sa jednakom energijom krenuli da rešavaju probleme i menjaju stavri na bolje.

Iako je ovo moja peta godina u Labrisu,  osećam da mogu i moram još mnogo toga da pružim LGBT  zajednici u Srbiji.

Gay Serbia: Kako danas vidiš LGBT scenu u Srbiji i da li se po tvom mišljenju popravio položaj lgbt zajednice u odnosu na raniji period?

Jovanka Todorović: Ukoliko gledamo po broju zakona i strateških dokumenata koji su doneti u poslednjih par godina, može se konstatovati da se sistemski radi na poboljšanju položaja LGBT osoba.

Ipak sa druge strane, LGBT osobe ne žive samo od zakona već od onoga što se svakodnevno dešava.

jovanka todorovic1Šta želim da kažem? Upravo da, iako imamo zakon o zabrani diskriminacije, dogodi se često da lezbejka ili gej mladić dobiju otkaz na poslu ili da ih pitaju koje su seksualne orijentacije na intervjuu za posao.                       

Iako imamo preko 10 zakona koji sadrže antidiskriminatorne odredbe i to eksplicitno na osnovu seksualne orijentacije (neki i na osnovu rodnog identiteta) dešava se da LGBT osobe budu izbačene iz kuće. To se upravo desilo mojoj trans drugarici baš pred novogodišnje praznike.

Iako imamo u krivičnom zakoniku prepoznat zločin iz mržnje kao otežavajuću okolnost za krivična dela počinjena iz mržnje zbog ličnog svojstva žrtve, imamo i dalje veliki broj napada na LGBT osobe ( i to više onih koji nisu prijavljeni policiji nego onih koji jesu) samo zbog njihove seksualne orijentacije.

Tako da postoji veliki raskorak u teoriji i praksi.

Zbog toga je važno da posvećeno i kontinuirano radimo na implementaciji postojećih zakona.

Što se LGBT scene u Srbiji tiče, mislim da je raznovrsna, da nikad nije bila veća i da shodno tome, ima dosta toga da ponudi zajednici.

Volela bih da postoji bolja koordinacija.

Gay Serbia: Šta je neophodno da bi se popravio položaj lgbt osoba u Srbiji?

Jovanka Todorović: Važno ja da se prijavljuju slučajevi nasilja i diskriminacije, važno je da se reaguje na svaki govor mržnje, da se koriste institucije i mehanizmi koji nam stoje na raspolaganju, da se pristaje na komporomis sa vlastima samo u razumnoj meri.

Neophodno je da se sarađuje sa institucijama, da se kritikuju kada ne rade svoj posao ali  i da se motivišu da se dodatno angažuju i uključuju u zajedničke projekte sa civilnim sektorom.

Dešava se da nezavisna tela (Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti) nemaju alarmantne podatke o stepenu diskriminacije i kršenja ljudskih prava LGBT osoba zato što se diskriminacija ne prijavljuje. Na primer, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti  je 2012. primila samo 8 pritužbi zbog diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije, a 2013. godine, tek 25 pritužbi, što i dalje iznosi svega 3.7% od ukupnog broja svih pritužbi poslatih na adresu poverenika. To stvara lažnu sliku da diskriminacije nema. Zato je odgovornost i na institucijama države ali i na LGBT zajednici.  

U saradnji sa medijima treba da pokažemo veću odgovornost i kooperativnost.

Gay Serbia: Misliš li da postoji sujeta medu aktivistima?

Jovanka Todorović: Postoji. Lek protiv sujete je rad, profesionalno usavršavanje, skoncentrisanost na rezultat, ideje.

Potrebne su i nove snage u aktivizmu. Snage rasterećene prošlosti, internet generacija sa vizijom.

Gay Serbia: Tvoje mišljenje o Prajdu i misliš li da je Prajd potreban?

Jovanka Todorović: Kao legalistkinja i neko ko u punoj meri poštuje zakone ove zemlje, uvek ću podržavati prajd.

Čemu on tačno doprinosi, kome je okrenut i zašto je važan, možemo da diskutujemo, ali od prajda ne treba da odustanemo.

Prajd je potreban zato što pokreće javnu raspravu i svojevrsna je vrsta testa koji pokazuje šta je radilo tužilaštvo po pitanju rešavanja problema koji imamo sa huliganima.

Mišljenja sam da će prajd još neko vreme biti više važan međunarodnoj nego LGBT zajednici.

LGBT zajednica još uvek mnogo više koristi ima od "prajd vika" odnosno nedelje ponosa i ukupnog sadržaja koji ona nudi.  


Gay Serbia: Kako vidiš LGBT scenu za 5 godina?

Jovanka Todorović: Bolje organizovanu, još aktivniju ali ne totalno birokratizovanu.

Gay Serbia: Šta te iznervira u sekundi?

Jovanka Todorović: Bahatost, nepravda, primitivizam, sebičnost, duvanski dim.

Gay Serbia: Šta je po tebi obeležilo 2014. godinu?

Jovanka Todorović: Miran prajd i stravične poplave. I jedno i drugo odredile su tempo i pravac daljih aktivnosti, ne samo u LGBT aktivizmu, već i na globalnom planu. 

Gay Serbia: Šta je po tebi obeležilo LGBT scenu u 2014. godini?

Jovanka Todorović: Rad na zajedničkoj LGBT platformi. Saradnja Labrisa i Ministarstva unutračnjih poslova. I opet prajd.

Gay Serbia: Šta ceš poklanjati drugima za Novu godinu?

Jovanka Todorović: Imam devetoro dece u neposrednom okruženju, tako da će sav budžet otići za njih. Gledaću da budem praktična ali i inspirativna tetka. Moraću deo budžeta da ostavim za prijatelje, naročito najbolju prijateljicu koja odlazi da živi u Španiju. 

Gay Serbia: Gde ceš docekati 2015. godinu?

Jovanka Todorović: Ako se budem odlučila da napustim vegeterijansku Rusku salatu i silne kolače, na privatnoj žurci.

Gay Serbia: Događaj kome se već raduješ u 2015. godini?

Jovanka Todorović: Drugi miran prajd. Obeležavanju 20 godina rada LABRIS-a. Upisivanju postdiplomskih iz kliničke psihologije.

Gay Serbia: Preporuči nam:

- knjigu: Izgubiti Juliju, Džonatan Hol - da se raspadnete od plakanja
Sivi vuk - Dansten & Vilijams - da poludite od paralelne istorije

- film: Koža u kojoj živim, neponovljivi Almodovar

- mesto za izlazak: Mikser haus, zagarantovan dobar sadržaj

Gay Serbia: Neka poruka za kraj?

Jovanka Todorović: Mislite na druge, na one koji nemaju dom, na napuštene životinje. Nahranite ih. Tako ćete pomoći sebi.
Svaki dan naučite nešto novo i sve dovodite u pitanje.  

Izvor: www.gay-serbia.com

Ličnosti

  • Kristina Ferari: „Seks radom se dobrovoljno bavim, nije pravedno da me kažnjavaju“ +

    Kristina Ferari: „Seks radom se dobrovoljno bavim, nije pravedno da me kažnjavaju“ Na Međunarodnom festivalu queer filma, Merlinka, biće prikazan i film Nikole Spasića, „Kristina“. Razgovarali smo sa Kristinom Milosavljević, alias Kristinom Ferari, glavnom protagonistkinjom filma. Opširnije...
  • Profesor Đorđević: Promena pola nije hir +

    Profesor Đorđević: Promena pola nije hir Niko ne želi da je u tuđoj koži, govorili su još grčki filozofi, međutim, ima i onih koji ne vole ni što su u svojoj. Opširnije...
  • Žarana Papić: Feminističko sećanje, generacijski prenosi i suživoti +

    Žarana Papić: Feminističko sećanje, generacijski prenosi i suživoti Pre dvadeset godina, 10. septembra 2002. umrla je Žarana Papić, jedna od glavnih osnivačica organizacije Geten, izuzetna teoretičarka, antropološkinja i zagovornica feminističke kritičke misli i doajenka jugoslavenskog feminističkog pokreta. Opširnije...
  • Haled Hoseini ponosno saopštio da mu je ćerka trans +

    Haled Hoseini ponosno saopštio da mu je ćerka trans Haled Hoseini, romanopisac, ambasador dobre volje UNHCR-a i lekar, autor bestselera „Lovac na zmajeve“ i „Hiljadu čudesnih sunaca“, 14. jula je saopštio na društvenim mrežama da se jedna od njegovih Opširnije...
  • Mikaela Hae Rodriges: Ljubav pobeđuje +

    Mikaela Hae Rodriges: Ljubav pobeđuje Mikaela Hae Rodriges po španskoj ili M. Džej Rodrigez prema engleskoj transkripciji prva je transrodna glumica i pevačica koja je na 79. dodeli Zlatnih globusa u istoriji ove nagrade dobila Opširnije...
  • 1